Hlavní důvody, proč si dobře rozmyslet, jestli začít běhat

14.09.2023

Běh je člověku přirozený, jedná se o pohyb, který máme zapsaný v našem "operačním systému." Jako děti jsme se nemuseli učit běhat. Navíc ve věku, kdy děti začínají běhat, by bylo velmi náročné jim vysvětlovat tak složitý pohyb. Pokud se ale aktivitě nezačneme věnovat ve správném věku (obecně řekněme na základní škole) a nezískáme atletický základ a průpravu, nebude pro nás úplně jednoduché vstát z křesla a vyběhnout. Možná to znáte z jiných aktivit. Pokud jste strávili celé dětství v tělocvičně na gymnastice, představa, že uděláte i ve čtyřiceti hvězdu nebo kotoul, nebude zdaleka nereálná. Zkuste ale říct svým kolegům v kanceláři, ať to zkusí, nebudou nadšení. V hlavě mi zní slova fyzioterapeuta, se kterým jsem řešil nějaké obtíže spojené s během: "Vy si myslíte (my = klienti kteří běhají), že můžete po vejšce začít běhat maratony, když nemáte atletickou průpravu z dětství a nechce se vám pilovat techniku. Pak vás tady mám plnou ordinaci…"


To, že je nám běh přirozený totiž neznamená, že ho děláme automaticky správně. Vždycky se nám při něm projeví neduhy těla a pohybové stereotypy. Zároveň právě díky té přirozenosti máme pocit, že není potřeba žádná dovednost a že tudíž není potřeba pracovat na technice. Opak je pravdou, když při sedavém zaměstnání s minimem pohybu a bez základní silové složky obujete boty a vyběhnete do ulic, zaděláváte si na problém. Tady bych se klienta typicky zeptal: "Proč chceš vlastně běhat?" A na odpovědi bude záviset další pokračování naší konverzace.


Chci zhubnout.

Znamená to, že máte nadváhu nebo že jste dokonce obézní? Určitě vymyslíte aktivitu, která bude šetrnější pro vaše klouby. Běh rozhodně není jediná možnost, jak hubnout. Navíc je dobré mít na paměti, že kalorického deficitu, který je hlavní podmínkou hubnutí, mnohem snadněji dosáhnete v kuchyni (tzn. jídelníčkem). Pamatujte, špatná rozhodnutí ve výživě nepřecvičíte. A pokud byste mi snad chtěli oponovat tím, že třeba triatlonista může sníst cokoli a neztloustne, pak máte částečně pravdu. On ale nebude chtít jíst cokoli, protože potřebuje dobře regenerovat na všechny ty hodiny a hodiny tréninků týdně. A ruku na srdce, kolik toho zvládnete v prvních měsících naběhat, aniž byste se zranili.


Chci se dostat do formy.

S dobrým tréninkovým plánem a správnou technikou vnímám běh jako jednu z top aktivit, která může s tímhle populárním cílem opravdu pomoct. Kardiovaskulární benefity se nedají popřít. Když běžíte, ani vteřina není zadarmo, není to jako na kole, kdy můžete chvilku přestat šlapat a stejně jedete. Když při běhu přestanete makat, zastavíte. A ne, ani běh z kopce není zadarmo, pokud o tom právě přemýšlíte. Takže tady říkám, že jste aktivitu vybrali velmi dobře.


Skoro nic k tomu nepotřebuju.

Jasně, to bývá jeden z hlavních důvodů, proč se lidé v dospělém věku nadchnou do běhu. Minimální bariéra vstupu do aktivity zařídila v posledních letech běhu obří popularitu - nějaké tenisky a kraťasy má doma každý, je to zadarmo, trenéra přece potřebuje jenom olympionik, atd. To ale neznamená, že mi to nemůže ublížit. Většina lidí je na běh slabá. Slyšíte správně, i na běh je užitečné být silný, jinak na sebe nenechá první zranění dlouho čekat. S každým dopadem při běhu působí na každou naši nohu zhruba 2,5 násobek naší hmotnosti (zdroj: Jay Dicharry - Anatomy for Runners, 2012), vynásobte si to počtem kroků při každém výběhu a představte si tělo, které nedokáže stabilizovat páteř, kyčle, kolena ani kotníky. Pokud hledáte aktivitu s podobnými parametry a nedokážete investovat čas a energii do přípravy na běhání, raději zvolte chůzi. Můžete si ji krásně okořenit třeba o kopečky, schody nebo o přidanou zátěž.


Chci trávit čas na vzduchu a vyčistit si hlavu.

To říká hodně lidí, v takovém případě je pro vás běh aktivita "za odměnu." A abyste si ji zasloužili, musíte pro tělo udělat něco dalšího, připravit ho na narůstající zátěž. Jako silový trenér vám logicky znovu zopakuju, že musíte být na běh dostatečně silní, jinak se brzy zraníte. A potom už žádné čištění hlavy nebude.


Tak jak to tedy s tím běháním je? Jednoznačná odpověď neexistuje. Musejí všichni běhat, když chtějí být fit? Ne. Má běhat každý, kdo chce zhubnout? Ne. Je to vhodné pro každého? Spíš ne. Když ale k téhle nádherné aktivitě přistoupíte s respektem, budete zátěž přidávat postupně a pověnujete se i síle, čeká na vás spousta nádherných výhledů, rozmanitých tréninků a možná i skvělá atmosféra běžeckých závodů v nejrůznějších koutech republiky.


Mimochodem, nejen Pražanům můžu doporučit třeba seriál pravidelných běžeckých závodů podél Vltavy Vaše Liga, kde jsem partnerským trenérem a pravidelným účastníkem. Je to ideální příležitost pro prvozávodníky i ostřílené běhny.


Ať to běhá a na viděnou na startu!


© 2020 Complex Fitness. Všechna práva vyhrazena. Foto: fotografky.com.
E:mail: libor.poznicek@gmail.com, tel.: +420 737 371 811. Obchodní podmínky
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!